SINAVLARI KOLAYLAŞTIRAN İCATLAR

Hedeflerinize ilerlerken İCAT YAYINLARI yanınızda!

14.01.2019 | İcat Yayınları

Sevgili Gençler,

Eğitim; bireyin hayat boyunca çeşitli etkinliklerle gerçekleştirdiği, kendini toplum içinde konumlandırdığı bir öğrenme sürecidir. Bu süreçte birey, Maslow'un hiyerarşisinde kendini gerçekleştirme prensibine göre  hareket eder.

Ülkemizin geleceği olan siz gençler; öğrenim süreci boyunca birçok engelle karşılaşacak, sınanacak ve her sınamadan  daha güçlü çıkacaksınız. Bir duvarın tuğlalarını tek tek örerek yolunuza devam edeceksiniz.

 

 

Ne iş yaparsanız yapın, en iyisini ve sevgiyle yapacaksınız.

“Aşk imiş her ne var âlemde

İlm bir kıyl u kal imiş ancak” diyen divan şiirinin büyük üstadı Fuzulî’nin, insan felsefesinin sevgi üzerine kurulu olduğunu ve ilim icra ederken bile bunu aşkla yapmanın gerekliliği üzerine tarihe şahane bir beyit düştüğünü görürüz.

Ülkemizdeki sınav gerçekliğini göz önüne aldığımızda ortaya bir realite çıkar: Birçok rakibin olduğu ve fark yaratmak için daha özverili daha inançlı bir şekilde çalışmak.

Sizler hayatınıza yön verirken İCAT yayınları sizlerin yanında yer alacaktır daima. Gerek hazırlanan sınav envanterlerinde gerekse gerçekleştireceğimiz sosyal sorumluluk projelerinde ülkemizin mucitlerinin daima destekçisi olacaktır.

Hepinizin yolu açık olsun.

 

LİSELERE GİRİŞ SİSTEMİ (LGS)

13.01.2019 | İcat Yayınları

Değerli gençler, sayın veliler,

Sınava hazırlık ciddi bir iştir. Gerek YKS gerek LGS 'ye hazırlanırken çok bilinçli  bir süreçten geçmeniz gerekmektedir. Hangi sınava nasıl hazırlanacağınızı belirlerken o konu hakkında bilgi sahibi olmak en önemli meseledir. Neye hazırlanacağınızı bilirseniz yolunuzu o şekilde çizmeniz kolaylaşacaktır. Bundan dolayı dilerseniz sınavlara şöyle bir göz atalım.  

 

 

 

LGS (Liselere Geçiş Sistemi)

Liselere Geçiş Sistemi kısa adı ile LGS, Türkiye’de liselere geçiş sistemindeki büyük değişikliği ifade eder. Liseye kayıt uygulamasında sınav, öğrencinin isteğine bağlı olacak ve adrese dayalı yerleştirme yapılacak. Özel okullar ve özel kolejler içinse adrese yakın olma şartı aranmayacak.

Liseye Geçiş Sistemi

Öğrencilerin yüzde 90’ı adresine yakın okullara gidecek. Liseye yerleştirme okul başarı puanı ile yapılacak. Öğrencilerin kalan yüzde 10’u ise proje okullarını da kapsayan bir sınav yapılarak yerleştirilecek. İsteyen öğrenciler, haziran ayında gerçekleştirilecek sınava girecek. Öğrenciye 5 tercih hakkı verilecek. Sorular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Sorular, 6, 7 ve 8. Sınıf müfredatından hazırlanacak.

 

Adrese Dayalı Öğrenci Yerleştirme

TEOG’da öğrenci, puanına uygun aynı ilçede bulunan okullara gidiyordu. Fakat özellikle büyükşehirlerde bazı ilçelerin büyük olmasından dolayı, öğrenciler evinden uzakta okullara gitmek zorunda kalıyordu. Bu durum hem öğrenci hem de veliler için güvenlik ve maddi sıkıntılara yol açıyordu. Adrese dayalı öğrenci yerleştirme sisteminde ise bu sorunlar ortadan kalkmış olacak.

Sınav İsteğe Bağlı Yapılacak

Eski TEOG sisteminde tüm öğrencilerin sınava girmesi zorunluydu. Fakat yeni sistemde sınava girmek öğrencinin isteğine bağlı olacak. Öğrenciler sınava girmeseler bile tercih ettikleri liseye yerleştirilebilecekler.

Okul Tercihi Nasıl Yapılacak?

Sınava girmek istemeyen öğrenciler evine en yakın olan 5 okuldan birini seçebilecek. Bu okullar Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslek Lisesi ya da diğer liseler olabilir. Sınava giren öğrencilerin de 5 tercih hakkı bulunacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Mayıs ayında Fen Liseleri gibi okullarda eğitim almak isteyen öğrenciler için listeyi açıklayacak. Puanıyla yerleşemeyen öğrenciler, yine evlerine en yakın okulu tercih edecek.

Liseye Geçiş Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

Liseye Geçiş Sınavı haziran ayı içinde gerçekleştirilecek. Sınav, tek oturum olarak yapılacak ve sonuçlar yine haziran ayı içerisinde açıklanacak. 60 sorudan oluşan sınav 90 dakika sürecek.

Sınavın İçeriği Nasıl Olacak?

Sınavda çoktan seçmeli sayısal ve sözel sorular yer alacak.

Matematik 20

Türkçe 20

Fen bilgisi 20

Sosyal bilgiler 10

Din kültürü ve ahlak  bilgisi 10

İngilizce 10 sorudan oluşacak.

6. 7. ve 8. sınıf müfredatından oluşacak sorular, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanacak. Yabancı eğitim kurumları ve kolejler istedikleri takdirde kurum içi sınav da yapabilecek. Sınava giren ve girmeyen tüm öğrencilerin yerleştirme sonuçları aynı anda açıklanacak.

 

Şu unutulmamalıdır ki liseyi, üniversiteyi okumak değil  hangi liseyi veya hangi üniversiteyi okuduğunuz geleceğinizi şekillendiren en önemli etken olacaktır.

Hepinize kolaylıklar dileriz.

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)

12.01.2019 | İcat Yayınları

Değerli gençler, sayın veliler,

Sınava hazırlık ciddi bir iştir. Gerek YKS gerek LGS 'ye hazırlanırken çok bilinçli  bir süreçten geçmeniz gerekmektedir. Hangi sınava nasıl hazırlanacağınızı belirlerken o konu hakkında bilgi sahibi olmak en önemli meseledir. Neye hazırlanacağınızı bilirseniz yolunuzu o şekilde çizmeniz kolaylaşacaktır. Bundan dolayı dilerseniz sınavlara şöyle bir göz atalım.  

 

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Artık yeni sistem ile birlikte adaylar Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecekler. Bu sınav 3 ayrı oturumdan oluşmaktadır. 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi TYT, 2.oturum Alan Yeterlilik Testi AYT ve 3.oturum ise Yabancı Dil Testi YDT olarak geçmektedir. 1. Oturum olan TYT’ye herkes girmek zorundadır. Bu oturumdan yeterli puan alırsanız 2. ve 3. oturumlara girmeye hak kazanıyorsunuz. Sınav, haziran ayının bir hafta sonu yapılacak (Bu yıl 15-16 Haziran).

YKS’nin 1.oturumu genel olarak %40, 2. ve 3.oturum ise %60 bir etkiye sahiptir.

 

TYT Puanımın Hesaplanabilmesi için Kaç NET Yapmak Gerekiyor?

Bir öğrenci TYT’de matematik testinden 1 net ve Türkçe testinden -1 net yaparsa puanı hesaplanır. Türkçe testinden 0.5 net yaptı ve matematikten -5 net yaptı, puanı yine hesaplanır. Bu testlerin en az birinden 0.5 net yaparsa puanı hesaplanacaktır. Fakat mesela öğrenci 2 testten de 0 net yaptı diyelim bu durumda puanı hesaplanmaz. AYT’de  ise öğrencinin istediği bölümün puan türündeki testlerin en az birinden 0.5 yapması gerekiyor. YDT’de ise 0.5 net veya üstü yaparsa öğrencinin puanı hesaplanır.

 

YKS Baraj Puanları Kaç Olarak Ayarlandı? 

Öncelikle TYT’de 150’den yüksek puan alırsanız Önlisans yani 2 yıllık fakültelere girebiliyorsunuz.

Yine TYT’den 150’den yüksek puan almak koşulu ile, adayın TYT puanı ile sınavın AYT ve YDT testleriden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir. 180 puana ulaşan adaylar Lisans yani 4 yıllık fakültelere ve yüksekokullara girebilecekler. 

TYT’den 200’den yüksek puan alırsanız bu puanı seneye kullanabiliyorsanız.

 

YKS’de Hangi Dersler Var? Kaç Soru Çıkacak?

1.Oturum girilmesi zorunlu olup;

40 Türkçe,
40 Matematik,
20 Sosyal Bilimler,
20 Fen Bilimleri şeklinde olacak.

2. Oturum tek bir kitapçıktan oluşacak olup;

1.Test Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru,
2.Test Matematik Toplam 40 Soru,
3.Test Fen Bilimleri Toplam 40 Soru,
4.Test Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

3. Oturum ise 80 Yabancı Dil sorusundan oluşmaktadır.

 

YKS Puan Türleri ve Bölümleri Nelerdir?

Artık yeni düzenleme ile birlikte tüm 2 Yıllık Önlisans Bölümleri TYT4 Yıllık Lisans Bölümleri ise AYT, 4 yıllık dil bölümleri de YDT sınavı ile alım yapacak.

 

YKS Sınavında Hangi Konular Çıkacak?

TYT’de eski sistemde olduğu gibi 9 ve 10.sınıf konuları, AYT ve YDT’de de tüm lise müfredatı karşımıza çıkıyor.

 Burada dikkat edilmesi gereken temel husus, yeni müfredat ile birlikte yeni tip soruların  ortaya çıktığı gerçeğidir. Çokça  vurgulanan disiplinler arası ve muhakeme bu sınav sorularının  en önemli noktasıdır.

 

 

Şu unutulmamalıdır ki liseyi, üniversiteyi okumak değil  hangi liseyi veya hangi üniversiteyi okuduğunuz geleceğinizi şekillendiren en önemli etken olacaktır.

Hepinize kolaylıklar dileriz.